İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamladıktan sonra İstanbul Okan Üniversitesi’nde ‘Beslenme ve Diyetetik’ bölümünü bitirdi. Şu anda İstanbul Okan Üniversitesi’nde ‘Beslenme ve Diyetetik’ alanında yüksek lisansa devam etmektedir.

‘Acıbadem Bursa Hastanesi’, ‘Liv Hospital Ulus’, ‘Acıbadem Ataşehir Cerrahi Tıp Merkezi’, ‘Academic Hospital’, ‘Okan Üniversitesi Hastanesi’, ‘Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ gibi birçok kurumda Stajyer Diyetisyen olarak görev yapmıştır.

‘Anadolu’da Beslenme, Yemek ve Mutfak Kültürü’adlı sempozyumda görev aldıktan sonra ‘Obezite Yönetiminde Türk Mutfağı’, ‘1. İstanbul Ulusal Beslenme ve Diyetetik Kongresi’, ‘Çölyak Paneli’, ‘Hitit Mutfak Kültürü ve Hitit Yemekleri Konferansı’, ‘5.Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu’, ‘5.Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği Kursu’, ‘5.Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu Karbonhidrat Sayımı Kursu’, ‘6.Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu Obezite Diyetisyenliği Kursu’, ‘1.Yaşam için Beslenme ve Spor Kongresi Sporcu Diyetisyenliği Kursu’ gibi birçok sempozyum ve kursa katılmıştır. İstanbul Okan Üniversitesi’nde 1 yıl İngilizce Hazırlık okumasının yanı sıra ABD’nin New York eyaletinde bulunan ‘New York Language Center’da İngilizce dil eğitimi almıştır.

‘Nutrition İstanbul’ adlı Beslenme ve Diyetetik dergisinde sağlıklı yemek ve ara öğün tarifleri ve balığın faydalarını anlattığı ‘Balık Zamanı’ adlı yazısı yayınlanmıştır.